Data publikacji : 2023-09-01

Wspomaganie rozwoju motoryki małej dzieci w wieku przedszkolnym w aspekcie przygotowania do nauki pisania – przykłady dobrych praktyk

Abstrakt

W wieku przedszkolnym następuje szybki rozwój dużej i małej motoryki, która odgrywa znaczącą rolę w nabywaniu umiejętności związanych z samoobsługą, a także rysowaniem czy pisaniem. Rozwój motoryki małej to nie tylko kreślenie znaków, ale też dbałość o prawidłową postawę ciała, odpowiednie napięcie mięśniowe, czy czucie ciała. To między innymi o te elementy należy zadbać przygotowując dzieci do czytania i pisania.

Aby nauczyć się pisać, dziecko powinno posiadać określony poziom rozwoju ruchowego, szczególnie w zakresie ruchów rąk i właśnie na tym skupia się niniejszy artykuł. Celem teoretycznym pracy jest poznanie mechanizmów, strategii i technik gwarantujących dobre przygotowanie dziecka czytania i pisania w aspekcie motoryki małej, celem empirycznym – analiza sposobów przygotowywania badanego dziecka do czytania i pisania poprzez wspomaganie, usprawnianie motoryki małej, natomiast celem praktycznym – zastosowanie przygotowanych zabaw, gier i ćwiczeń w edukacji przedszkolaków, jak również dzieci starszych z trudnościami w pisaniu i czytaniu.

Słowa kluczowe:

motoryka mała, wiek przedszkolny, nauka pisania i czytania



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)