Data publikacji : 2024-12-19

Reprezentacja postaci człowieka i jej specyfika w twórczości rysunkowej dzieci i młodzieży niewidomej

Abstrakt

Rysunek postaci człowieka stanowi zagadnienie zgłębiane przez badaczy zajmujących się rozwojem plastycznym u dzieci i młodzieży widzącej. Problem ten jest stosunkowo mało zbadany w przypadku rysunku osób niewidomych. Artykuł ma na celu zgłębienie  przywołanej problematyki poprzez analizę typologii formy postaci człowieka w rysunkach osób całkowicie niewidomych od urodzenia, a także próbę odpowiedź na pytanie, czy prace niewidomych uczniów prezentują podobny model kreowania zjawiska jak rysunki osób widzących. Metodę badawczą stanowiła analiza wytworów plastycznych – rysunków osób niewidomych. W celu dotarcia do wiedzy na temat kreowanego w rysunku zjawiska, przeprowadzono wywiad z osobami badanymi, zastosowano także obserwację uczestniczącą aktu twórczego. Przedmiot badań stanowią wypukłe rysunki tworzone za pomocą „podniesionej linii”, wyczuwalne dotykowo. Analizy przeprowadzono w odniesieniu do typologii formy postaci człowieka w twórczości plastycznej osób widzących,, opracowanej na podstawie badań i klasyfikacji Bolesława Hornowskiego, Stanisława Popka, Stefana Szumana i Martę Uberman.

Słowa kluczowe:

niewidomi, rysunek, etapy rozwoju plastycznego, wzorce rysunkowe, typologia formy postaci człowieka w twórczości plastycznej



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)