Data publikacji : 2024-07-01

Młodzież o szkole – przesłanki dla praktyki

Abstrakt

Istnieje wiele koncepcji szkoły. Podlegają one ustawicznym przeobrażeniom w zależności od aktualnych uwarunkowań. Teoretycy szkoły w większości przypadków odnoszą się do niej krytycznie. Wskazują na szereg koniecznych zmian i powinności przy jednoczesnym braku pomysłów na sposoby ich osiągania. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z dewaluacją tej instytucji społecznej? Co młodzież sądzi o szkole w jej obecnym kształcie? Czym dla niej jest szkoła? W artykule przedstawiono wyniki sondażu przeprowadzonego wśród absolwentów szkół średnich (N = 903). Badaniami objęto studentów pierwszego roku studiujących informatykę, nauki o kulturze fizycznej, medycynę na wydziale lekarskim oraz pedagogikę. Obok sondażu diagnostycznego opartego na rejestrze konstytutywnych cech szkoły, metodą zastosowaną w badaniu była analiza treści pisemnych wypowiedzi badanych na temat szkoły. Opracowanie jakościowe odbyło się zgodnie z procedurą kodowania danych jakościowych.

Aby zbadać, czy profil zainteresowań młodzieży, wyrażający się w wyborze określonego kierunku studiów, różnicuje jej wypowiedzi na temat roli i znaczenia szkoły, zastosowano test niezależności chi-kwadrat (χ2). Badani najczęściej odpowiadali, że szkoła to miejsce spotkań z innymi uczniami oraz miejsce rozwoju intelektualnego. Częstość wskazań tych kategorii pozostaje w istotnym związku z profilem zainteresowań badanych. Stąd wniosek, że bezpośrednie interakcje w przestrzeni szkoły, konfrontowanie się z innymi, kształcą najefektywniej.

Słowa kluczowe:

młodzież, przemiany roli szkoły, praktyka



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)