Data publikacji : 2024-01-22

Obraz rodziny znajdujący odzwierciedlenie w Karcie Praw Rodziny

Abstrakt

Celem tekstu jest dokonanie, na bazie metody analizy pola semantycznego, charakterystyki jednego z wariantów postrzegania rodziny. Tekstem stanowiącym źródło prowadzonej refleksji o charakterze empirycznym jest Karta Praw Rodziny, co uzasadnione jest czynnikami związanymi z celami i adresatami dokumentu, wątkami antropologicznymi stanowiącymi przesłanki założeniowe jego treści, a także zastosowanym w jego konstruowaniu podejściem syntezującym podejścia reprezentujące myśl Kościoła oraz wspólnot międzynarodowych.

Zgodnie z założeniami metody analizy pola semantycznego wymagającej „pozornego rozłożenia ciągu wypowiedzeniowego i porządku wypowiedzi po to, by złożyć je na powrót zgodnie z czytelnością znaczącą”, w treści Karty Praw Rodziny poszukiwano 6 rodzajów fraz – ekwiwalentów, określeń, asocjacji, opozycji, działań podmiotu i wobec podmiotu. Implikacją ich wewnętrznego zróżnicowania jest stworzenie płaszczyzny do kompleksowego opisania obrazu rodziny w analizowanym dokumencie.

Główny wniosek z przeprowadzonej analizy wyraża się w stwierdzeniu, że obraz rodziny przedstawiony w „Karcie Praw Rodziny” ma wymiar kontekstualny oraz jest mozaiką podejść o charakterze uniwersalnym oraz wpisujących się w społeczną naukę Kościoła.

Słowa kluczowe:

Karta Praw Rodziny, rodzina, chrześcijański obraz rodziny, analiza pola semantycznego



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)