Data publikacji : 2023-11-30

Rola wybranych czynników kontekstualnych w kształtowaniu poczucia jakości życia osób z urazem rdzenia kręgowego – przegląd badań

Abstrakt

Uszkodzenie rdzenia kręgowego należy do jednych z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka, całkowicie zmieniających dotychczasowy bieg życia. Konsekwencje życia z niepełnosprawnością wynikającą z urazu kręgosłupa dotyczą nie tylko pacjentów, lecz także najbliższe otoczenie. Biopsychospołeczne ramy rehabilitacji podkreślają jednoczesne wzajemne oddziaływanie czynników kontekstualnych na funkcjonowanie osoby z nabytą niepełnosprawnością ruchową. Celem prezentowanego artykułu jest charakterystyka wybranych czynników kontekstualnych mających istotne znaczenie w kształtowaniu poczucia jakości życia osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Doniesienia z badań wskazują na duże zróżnicowanie i niejednoznaczne wyniki w zakresie czynników determinujących poczucie jakości życia osób z urazem rdzenia. Wynika to zarówno z problemów z operacjonalizacją samego zjawiska poczucia jakości życia, jak i zróżnicowaniem wewnętrznym analizowanej grupy.

Słowa kluczowe:

czynniki kontekstualne, ICF, jakość życia, uraz rdzenia kręgowego, niepełnosprawność



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)