Data publikacji : 2023-11-30

Metody obiektywne w badaniach słuchu dzieci i młodzieży z wybranymi zaburzeniami rozwojowymi – możliwości i ograniczenia

Abstrakt

Wśród badań słuchu wyróżnia się dwie zasadnicze grupy: metody subiektywne i obiektywne. Zaletą metod obiektywnych jest możliwość ich wykonania u osób niezdolnych do współpracy z badaczem.

Zaburzenia rozwojowe ujawniają się w wieku dziecięcym i wpływają na poziom funkcjonowania dziecka i jego otoczenia na całe życie. Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi wymagają zazwyczaj specjalistycznej pomocy, w tym kompleksowej diagnozy medycznej. Powinna ona obejmować m.in. badania słuchu, ponieważ niektóre z zaburzeń rozwojowych cechuje wysokie ryzyko wystąpienia ubytku słuchu   .

Badanie słuchu u osób z zaburzeniami rozwojowymi jest istotne ze względu na dokonanie diagnozy różnicowej; może jednak sprawiać trudności, gdyż osoby badane mogą nie być zdolne do współpracy. Z tego względu, a także dla celów pogłębionej analizy etiologii zaburzeń, istnieje potrzeba wykorzystania w procesie diagnostycznym obiektywnych metod badania słuchu.

Ponieważ literatura rzadko podejmuje problematykę wykonywania badań od strony praktycznej, tj. z uwzględnieniem trudności, jakie mogą wystąpić podczas badania, za cel niniejszej publikacji obrano ogólną analizę możliwości i ograniczeń związanych z zastosowaniem obiektywnych metod badania słuchu wśród osób z wybranymi zaburzeniami rozwojowymi, ze szczególnym uwzględnieniem procedury badania.

Słowa kluczowe:

obiektywne metody badania słuchu, otoemisje akustyczne (OAE), ABR, ASSR, audiometria impedancyjna, zaburzenia rozwojowe, spektrum autyzmu, zespół Downa, niepełnosprawność intelektualna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)