Data publikacji : 2023-11-30

„Sztuka i kreatywność” w pracy z osobami ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi – analiza założeń i wyników projektu

Abstrakt

W artykule podjęto się poszukiwania odpowiedzi na pytanie: w jakim zakresie założenia i wyniki projektu „Sztuka i Kreatywność” sprzyjają przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Autor badań zastosował podejście charakterystyczne do badań w działaniu. Zastosowano podejście doceniające (ang. appreciative inquiry AI), które pozwala na budowanie zmian opartych na najlepszych praktykach i odkrywaniu pozytywnych stron danej społeczności. Do zbierania danych wykorzystano: wywiady, obserwacje, notatki terenowe, przeglądy literatury, strony internetowe, Facebook, przekazy ustne oraz dokumenty. Zastosowano metodę analizy zgromadzonych danych.

„Sztuka i Kreatywność” to projekt, którego uczestnicy szukają inspiracji do kreatywnych sposobów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Osią wspólną podejmowanych działań i inicjatyw jest oparcie ich na edukacji artystycznej i kreatywnej. Projekt wpisuje się w aktualne i bardzo istotne idee i badania dotyczące wykorzystania sztuki i kreatywności w pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podejmowanie wspólnych działań przyczynia się do poszerzenia wiedzy i kompetencji uczestników projektu, a nade wszystko do poznania oczekiwań partnerów projektu w zakresie kształcenia studentów. Stworzenie sieci uczelni oraz zaangażowanie w projekt organizacji pozarządowych i instytucji kulturalnych oraz oświatowych jest istotne dla wzajemnej wymiany dobrych praktyk.

Słowa kluczowe:

projekt „Sztuka i kreatywność”, specjalne potrzeby edukacyjne, intensywne programy mieszane, edukacja artystyczna i kreatywna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)