Data publikacji : 2024-04-17

O przywrócenie właściwego sensu wychowania w obliczu współczesnych zagrożeń kulturowych – na przykładzie mediów

Abstrakt

Współcześnie coraz częściej spotykamy się z licznymi próbami wyeliminowania wychowania uwzględniającego wszystkie wymiary życia ludzkiego, wskazującego drogę do osiągnięcia osobowej dojrzałości, stanowiącego pomoc w pokonywaniu jego egzystencjalnej i bytowej niedoskonałości. A co za tym idzie – w otaczającej nas rzeczywistości społeczno-kulturowej pomija się tradycyjne wartości, takie jak dobro, prawda i piękno, lekceważy godność osoby ludzkiej, jej wolność. Sytuacji tej nie ułatwiają dysponenci medialni oraz ich coraz bardziej „postępowa” oferta adresowana do dzieci i młodzieży. Młodzi odbiorcy od wczesnych lat wprowadzani są w świat agresji, zła, estetyki ciemności i zepsucia, w którym panuje kult łatwości, przyjemności i dobrobytu. Pozbawieni właściwych drogowskazów, wzorców i autorytetów w sferze wychowania nierzadko bezkrytycznie przyjmują to, co jest im oferowane.

W obliczu tych współczesnych zagrożeń kulturowych, istnieje dziś szczególna potrzeba przywrócenia właściwego sensu wychowania rozumianego jako doskonalenie człowieka, aktualizowanie pełni jego człowieczeństwa, odkrywanie tego, co w nim ważne, wędrówka ku dobru, prawdzie i pięknu. Tylko tak rozumiany proces wychowania, zmierzający do pełnego rozwoju człowieka, ma szansę ochronić go przed okaleczonym człowieczeństwem.

Słowa kluczowe:

wychowanie, media, kultura, dziecko



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)