Data publikacji : 2023-03-30

Przekaz wiary w zsekularyzowanym społeczeństwie na podstawie głównych publikacji ks. Luigiego Giussaniego

Matteo Campagnaro



Monika Wójcik-Cifoletti



(tłum. Monika Wójcik-Cifoletti)

Abstrakt

* Artykuł oryginalny w języku włoskim pt. „La trasmissione della fede in una società secolarizzata sulla base delle principali pubblicazioni di don Giussani” został opublikowany w Rocznikach Pedagogicznych 15(51) 2023, nr 1, s. 109-126

 

Artykuł przybliża myśl teologiczno-duszpasterską księdza Luigiego Giussaniego, kapłana diecezji mediolańskiej i założyciela ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). W szczególności została przeanalizowana zaproponowana przez Giussaniego metoda przekazywania wiary chrześcijańskiej w pluralistycznym i zsekularyzowanym społeczeństwie. Myśl teologiczno-duszpasterska Giussaniego charakteryzuje się jego zamiłowaniem do racjonalności, parezją w pragnieniu przekazania młodym chrześcijaństwa nie moralistycznego, sprowadzonego do nakazu etycznego, ale jako „Faktu”, który się wydarzył, którego można doświadczyć dzisiaj w rzeczywistości wspólnoty kościelnej. Według księdza Giussaniego, aby przekazać wiarę współczesnemu człowiekowi, konieczne jest zaoferowanie duszpasterstwa proponującego wiarę w Chrystusa jako spotkanie estetyczne, które odpowiedziałoby na najgłębsze wymogi człowieka dotyczące piękna, prawdy oraz dobra, i do którego rozumną rzeczą jest przylgnąć. W obliczu antropologicznego problemu nowoczesności adekwatną odpowiedzią, według księdza Giussaniego, może być wiara pociągająca człowieka swoim pięknem, czyli racjonalną poprawnością.

Słowa kluczowe:

wiara, racjonalność, estetyka, wychowanie, społeczeństwo zsekularyzowane



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)