Data publikacji : 2024-12-19

Transteoretyczny model relacji narracyjno-korekcyjnej jako podstawa procesu resocjalizacji

Abstrakt

Artykuł koncentruje się na transteoretycznym modelu relacji narracyjno-korekcyjnej jako podstawie procesu resocjalizacji. Celem artykułu jest przedstawienie specyficznego modelu relacji, który –niezależnie od używanych metod – może stanowić podstawę procesu resocjalizacji. Model ten opiera się na interdyscyplinarnych założeniach z następujących dziedzin: psychologii, psychoterapii i resocjalizacji. Autor przedstawia koncepcję, w której relacja stanowi podstawę oddziaływań na drugiego człowieka. Jest to specyficzna relacja narracyjno-korekcyjna, będąca rodzajem asymetrycznej relacji między jej uczestnikami, w której jedna z osób pełni rolę dominującą, wynikającą z uwarunkowań prawnych. Osoba odgrywająca rolę dominującą przyjmuje pozycję narracyjną wobec drugiego uczestnika relacji, z jednoczesnym zawieszeniem oceny moralnej jego postępowania. W drugiej części artykułu autor przytacza badania naukowe wspierające założenia modelu relacji narracyjno-korekcyjnej oraz proponuje dalsze rozwijanie tejże koncepcji.

Słowa kluczowe:

resocjalizacja, relacja narracyjno-korekcyjna, komunikacja, psychoterapia, transteoretyczny, interdyscyplinarny, moralność



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Pedagogiczne · ISSN 2080-850X | eISSN 2544-5243 · DOI: 10.18290/rped
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)