Data publikacji : 2023-11-24

Zastosowanie korpusów językowych w szkoleniu zawodowym nauczycieli języka angielskiego

Abstrakt

Niniejszy artykuł koncentruje się na użyciu korpusów językowych w szkoleniu i rozwoju zawodowym nauczycieli języka angielskiego. Autor zakłada, że wykorzystanie podejść korpusowych w rozwoju nauczyciela oferuje szeroki wachlarz możliwości, które pozwalają na refleksję, wspomagają dzielenie się dobrymi praktykami i wdrażanie procedur opartych na tych danych. Analityczna część artykułu koncentruje się na dwóch przykładach integracji korpusów z edukacją nauczyciela – CLCA, połączenia językoznawstwa korpusowego i analizy konwersacyjnej, oraz SETTVEO, czyli kombinacji modelu SETT (autoewaluacja języka nauczyciela) z aplikacją VEO (obserwacja wspierana materiałem wideo). Pierwsze rozwiązanie pozwala na lepsze zrozumienie interakcji i jej związku z uczeniem się, drugie zaś wspomaga nauczycieli w rozwijaniu kompetencji interakcyjnej w klasie poprzez gromadzenie danych o interakcji umożliwiających autorefleksję w celu stworzenia i oceny dialogicznego i kolaboracyjnego podejścia do pracy opartej na refleksji.

Słowa kluczowe:

korpusy, szkolenia zawodowe nauczycieli języka angielskiego, analiza pod kątem konwersacji, praca oparta na refleksji, kompetencja interakcyjna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)