Fascicle 8: Corpus Linguistics and Translation Studies

Roczniki Humanistyczne” tom 74 z. 8

LINGWISTYKA KORPUSOWA I TRANSLATORYKA 2026

Dzieciństwo: terminologia dwujęzyczna i przekład

Celem tomu 74. „Roczników Humanistycznych” z. 8 Lingwistyka korpusowa i translatoryka jest zwrócenie uwagi na wyrażenia językowe dotyczące różnych obszarów tematycznych związanych dzieciństwem (dziecko od okresu prenatalnego do 18 lat) oraz z dziecięctwem duchowym w chrześcijaństwie) a także stworzenie przestrzeni wymiany dla lingwistów, terminologów i specjalistów w zakresie tłumaczeń w celu zaprezentowania różnych ujęć teoretycznych i metodologicznych w swoich badaniach. Propozycje artykułów mogą mieścić się w jednym z aspektów (podanych jako wskazówki / sugestie), które wzajemnie się przenikają w obszarze problematyki dzieciństwa:

Lingwistyka kontrastywna: jednostki leksykalne derywowane, złożone; kolokacje nomino-werbalne / werbo-nominalne z rzeczownikiem desygnującym dziecko i jego otoczenie; metafory i wyrażenia idiomatyczne; tworzenie nowych wyrazów przez dziecko (słowotwórstwo, modyfikacja form wyrazowych, homofony); przysłowia o dzieciach i dzieciństwie.

Terminologia dwujęzyczna i języki specjalistyczne (medycyna, prawo itd.): wielowymiarowe relacje między terminami i ich zakotwiczenie w dyskursach specjalistycznych; wielość ujmowanych aspektów rzeczy w nazwach i warianty terminologiczne; jednostki frazeologiczne (kolokacje) w dyskursach specjalistycznych.

Przekładoznawstwo: tłumaczenie tekstów popularno-naukowych dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat (albumy dotyczące różnych dyscyplin naukowych i działalności zawodowej, słowniki i encyklopedie); tłumaczenie tekstów literackich dla dzieci i młodzieży, w szczególności historii postaci, w tym teksty o najmłodszych świętych lub opowieści o świętych dla dzieci i młodzieży; intersemiotyczne tłumaczenia filmów dokumentalnych dla dzieci.

Zgłaszanie propozycji (streszczenia artykułów, około 1200 znaków ze spacjami), ze wskazaniem celu, poruszanego problemu, ram teoretycznych, metodologii; zawierające 5 słów kluczowych, 3-5 wybranych odnośników bibliograficznych (książki/artykuły); imię i nazwisko, afiliację, adres e-mail autora(ów), należy przesłać w formacie Word lub PDF na adres: lingrom@kul.pl, standard APA https://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/citation

Artykuły, których propozycje zostaną zaakceptowane, należy przesłać na adres https://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/about/submissions. Zostaną one przekazane do oceny przez dwóch niezależnych recenzentów.

Języki publikacji: francuski, hiszpański, włoski, polski.

Kalendarz
31 maja 2025 r
.: zgłaszanie propozycji (streszczeń artykułów)
15 czerwca 2025 r.: powiadomienie o przyjęciu na podstawie streszczeń
31 grudnia 2025 r.: nadesłanie pełnych tekstów artykułów
15 lutego 2026 r.: wysłanie recenzji
31 marca 2026 r.: nadesłanie poprawionych artykułów
Wrzesień-listopad 2026: publikacja.

Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© The Learned Society of the John Paul II Catholic University of Lublin & The John Paul II Catholic University of Lublin, Faculty of Humanities

Articles are licensed under a Creative Commons  Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0)