Data publikacji : 2023-11-24

Użycie form nacechowanych i neutralnych płciowo: znaczenie korpusów językowych w podnoszeniu świadomości językowej uczących się angielskiego jako języka obcego

Abstrakt

W artykule przedstawiono sposoby wykorzystania (w trakcie zajęć z osobami uczącymi się języka angielskiego na poziomie zaawansowanym) korpusów językowych do porównania angielskich nazw zawodów zawierających znaczniki męskości lub żeńskości z wyrażeniami, które, zgodnie z zasadami poprawności politycznej, nie wskazują na płeć wykonawcy czynności. Omówiono kilka propozycji zadań polegających m.in. na określeniu częstości występowania wybranych nazw nacechowanych płciowo oraz ich neutralnych płciowo odpowiedników w British National Corpus i Corpus of Contemporary American English, a także na ocenie, które z synonimicznych feminatywów są preferowane przez użytkowników brytyjskiej lub amerykańskiej odmiany angielszczyzny. Studenci mogą samodzielnie zidentyfikować konteksty składniowe i sytuacyjne, w których rodzimy użytkownik język angielskiego uznał użycie form nacechowanych płciowo za zasadne. Kolejną kwestią do dyskusji podczas zajęć, na podstawie materiału pochodzącego z korpusu Global Web-Based English, mogą być różnice w użyciu języka o znamionach seksizmu w geograficznie oraz kulturowo oddalonych odmianach języka angielskiego.

Słowa kluczowe:

nazwy zawodów, język angielski, korpus językowy, formy nacechowane płciowo, formy neutralne płciowo



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)