Data publikacji : 2023-10-20

Użycie języka włączającego w Holandii

Abstrakt

W niniejszym artykule podjęto próbę przedstawienia przeglądu wzorców i metod używania języka włączającego w Holandii oraz przyczyn ich wprowadzania. Materiał do analizy pochodzi z debaty publicznej na temat języka włączającego w Niderlandach, która odpowiada na ogólny współczesny trend inkluzywności. Łącząc materiał z teorią metamodernistyczną, staram się pokazać, że język inkluzywny jest metodą opisu współczesnej rzeczywistości poprzez łączenie wiedzy (z przeszłości) z tym, czego ludzie doświadczają w swoim codziennym życiu, dzięki czemu nikt w tej narracji nie zostaje wykluczony. Innymi słowy, użycie inkluzywnego języka zapewnia, że nie ma rozróżnień między ludźmi ze względu na płeć, rasę, religię, wiek czy preferencje seksualne. Oprócz niektórych dostępnych metod użycia inkluzywnego języka przedstawiono tu potencjalne problemy, które mogą się z nim wiązać.

"Niniejsza publikacja była możliwa dzięki finansowaniu celowemu zapewnionemu przez czeskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu na konkretne badania, przyznane w 2023 r. Uniwersytetowi Palackiego w Ołomuńcu (IGA_FF_2023_059)".

Słowa kluczowe:

inkluzywność, język, język włączający, włączenie, różnorodność, metamodernizm



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (Nederlands)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)