Data publikacji : 2024-12-03

Pięć podstawowych określeń kolorów i tabu z nimi związane w starożytnych Chinach (część pierwsza)

Abstrakt

Niniejszy artykuł ma na celu zbadanie użycia pięciu podstawowych terminów kolorów i tabu kolorów w starożytnych Chinach. Patrząc na wiele tekstów literackich, w tym Classic of Poetry, Collection of Oracle Bone Inscriptions, Discussing Writings and Explaining Characters i kilka innych zbiorów, artykuł oferuje szczegółową analizę etymologii i znaczeń następujących chińskich terminów określających kolory: huang 黄 ‘żółty’, chi 赤 ‘czerwony’, bai 白 ‘biały’, hei 黑 ‘czarny’ i qing 青 ‘cyjan’. Kolory zawsze miały dobrze zdefiniowane symboliczne znaczenie w Chinach, na przykład czerwony jest kojarzony z bogactwem, godnością i szczęściem. Ponadto pięć podstawowych kolorów jest powiązanych z żywiołami i punktami kardynalnymi: żółty – ziemia i środek, czerwony – ogień i południe, biały – metal i zachód, czarny – woda i północ, cyjan – drewno i wschód. Zbadane starożytne chińskie teksty dostarczają dowodów na to, że kolory oznaczały wysoką i niską pozycję społeczną, dobre i złe cechy osobiste lub fortunę. Używanie niektórych kolorów w określonych okolicznościach, a także przez osoby o określonym statusie, było zabronione. Zjawisko tabu kulturowego i społecznego było związane z wyrażaniem własnej tożsamości i przejawiało się w strojach i zwyczajach ludowych, a także na wiele innych sposobów.

Słowa kluczowe:

Chińskie podstawowe terminy określające kolory, analiza etymologiczna, inskrypcje z kości wyroczni, tabu związane z kolorami, znaczenia symboliczne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)