Data publikacji : 2024-02-23

Uwagi o wychowaniu religijno-moralnym w trzech [nowoczesnych] zasadach Bożej pedagogii św. Jana Chryzostoma

Abstrakt

Ewolucja jakiegokolwiek społeczeństwa zależy bezpośrednio od jakości jego systemu wychowania, który musi obejmować dwa istotne komponenty. Pierwszy dotyczy samego wychowania, to znaczy – postępującego procesu nabywania i akumulacji wiedzy ogólnej i szczegółowej, mającej na celu odkrywanie i wykorzystanie zdolności każdej jednostki. Drugi odnosi się do wychowania religijno-‑moralnego, bazującego na tych samych zasadach, ale mającego ważniejszy cel, jakim jest kultywowanie i rozwijanie duchowego poziomu człowieka, w perspektywie jego/jej społecznej integracji i tworzenie fundamentów dla prawidłowych relacji interpersonalnych. W artykule dążę do pokazania, że w obrębie ogólnych ram elementarnego procesu wychowania, biorącego pod uwagę wiek i umiejętności jednostki, wychowanie religijno-moralne zawsze miało dominującą rolę w społeczeństwie, ponieważ stanowi ono pomost pomiędzy aspiracjami naturalnymi czy materialnymi a duchowymi, które są również istotne. Istota ludzka jest mikrokosmosem, w którym spotykają się dwa światy, pozornie przeciwstawne, a w rzeczywistości komplementarne, to, co ludzkie i boże, ciało i dusza, ziemia i niebo.

Moja analiza rozważa doświadczenie św. Jana Chryzostoma, którego zasady pedagogiczne, chociaż opierają się na strategiach charakterystycznych dla sfery religijnej, nie stoją w sprzeczności z metodami nowoczesnej pedagogiki, ponieważ w obu przypadkach dąży się do celowości aktu wychowania. Innymi słowy, moim zamiarem jest pokazanie, że pomimo upływu czasu zasady pedagogiki chrześcijańskiej zachowują swoje znaczenie i skuteczność.

Słowa kluczowe:

wychowanie religijne, zasady pedagogiczne, wychowawca, cnoty, przypowieści



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)