Data publikacji : 2023-12-28

Post-Sentence Mediation – Its Rationale and Importance in the Light of the Teaching of the Roman Catholic Church. A Look from the Perspective of a Catholic Country

Abstrakt

Mediacje w sprawach karnych po prawomocnym wyroku stanowią nowe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce i w bardzo wielu krajach na świecie. Znikoma ilość takich mediacji, brak stosownych regulacji oraz brak entuzjazmu wśród przedstawicieli nauki i praktyków powoduje, że przed społeczeństwami i prawodawcami staje trudne zadanie poszukiwania sposobu na popularyzację koncyliacyjnej postawy na etapie wykonywania kary orzeczonej za popełnione przestępstwo. Autorzy niniejszej publikacji wsparcie dla tych poszukiwań widzą w nauce Kościoła rzymsko-katolickiego. Znaczenie wiary i religii w życiu każdego człowieka oraz osoby skazanej, a także analiza tekstów Pisma Św. oraz wypowiedzi przedstawicieli tego wyznania na temat przebaczenia i zadośćuczynienia pozwalają patrzeć z optymizmem na wysiłki podejmowane przez Kościół zachęcające do wdrażania w życie zasad, tak ważnych z perspektywy sprawiedliwości naprawczej.

Słowa kluczowe:

mediacja po wyroku, wybaczenie, odszkodowanie, zadośćuczynienie, sprawiedliwość naprawcza, kara pozbawienia wolności



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)