Data publikacji : 2020-01-30

Specyfika kryzysu zawodowego wśród prawników: aspekty psychologiczne i społeczne

Tetiana Yablonska



Lilia Sirokha



Abstrakt

Artykuł dotyczy zjawiska kryzysu zawodowego u prawników. Badane jest wypalenie emocjonalne z podkreśleniem znaczenia wykrywania i psychokorekcji tego zjawiska. We współczesnych, demokratycznych krajach rozwiniętych jednym z priorytetów jest zapewnienie wysokiego standardu pracy i ochrony socjalnej. Z tego względu badania nad zjawiskiem kryzysu zawodowego mogą przyczynić się do poprawy warunków pracy i rozwoju zawodowego.

Życie zawodowe jest integralnym elementem ludzkiego życia, jednym z istotnych kierunków rozwoju osobowości, a także szczególną formą socjalizacji. Specyfika kariery prawniczej związana jest z wysoką odpowiedzialnością społeczną, normatywnością i dużą liczbą sytuacji konfliktowych i stresujących. Trudne warunki pracy zawodowej wpływają na stan psychiczny pracowników, co może wywoływać stres i wypalenie emocjonalne, a nawet kryzys zawodowy.

Na podstawie badań empirycznych ujawnione zostały czynniki społeczne i psychologiczne mające wpływ na występowanie kryzysu zawodowego w zawodach prawniczych, szczególnie poziom wypalenia emocjonalnego. Przeanalizowano cechy i symptomy wypalenia emocjonalnego u prawników obojga płci, a także rolę stereotypów związanych z płcią. Analizie poddano także rolę takich stereotypów w życiu zawodowym, co jest czynnikiem istotnie wpływającym na kryzys zawodowy u kobiet. Podkreślono znaczenie działań zapobiegających kryzysowi zawodowemu w zawodach prawniczych.

Słowa kluczowe:

kryzys zawodowy, wypalenie emocjonalne, zawody prawnicze, psychokorekcja, wsparcie społeczne, profilaktyka



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)