Przebadano 244 osoby, w tym w tym 173 osoby bezrobotne i 71 osób pracujących zawodowo. Grupę osób bezrobotnych stanowiły 53 kobiety (35,3%) i 120 mężczyzn (64,7%), natomiast w grupie osób pracujących były 24 kobiety (33,8%) i 47 mężczyzn (66,2%). Większość badanych bezrobotnych, bo 154 (89,0%), nie posiadała prawa do zasiłku, pozostałe 19 osób (11,0%) miało uprawnienia do różnych form wsparcia. Wiek osób bezrobotnych mieścił się w przedziale od 21 do 63 lat, ze średnią na poziomie 36,8 lat, natomiast osób pracujących, od 20 do 54 lat, ze średnią wynoszącą 32,7 lat. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie przeważały osoby z wykształceniem średnim, w tym policealnym lub pomaturalnym oraz zasadniczym zawodowym nad osobami z wykształceniem na poziomie wyższym i podstawowym. Wśród badanych bezrobotnych 58 osób było uzależnionych od alkoholu, 54 osoby od nikotyny i 61 osób od Internetu. Materiał badawczy zebrano za pomocą metody sondażu diagnostycznego, w skład którego wchodziły następujące narzędzia badawcze: Kwestionariusz COPE (C.S. Carver, M.F. Scheier, J.K. Weintraub), Kwestionariusz Wartości (PVQ-R2 – S. Schwartz), Ankieta „Badanie Postaw Wobec Alkoholu”, Kwestionariusz Tolerancji Nikotyny Fagerströma, Kwestionariusz Problematycznego Użytkowania Internetu (PUI – K. Young) i kwestionariusz ankiety. Uzyskano specyficzną strukturę związków wybranych zmiennych: wyjaśnianej radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wyjaśniającej preferencji wartości i pośredniczącej rodzaju uzależnienia. Uwypuklono te, które mają znaczne oparcie w empirii. Zastosowana regresja wieloraka umożliwiła przyjęcie w miarę precyzyjnych charakterystyk otrzymanych związków pretendujących do miana autonomicznych wniosków.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)