Data publikacji : 2021-12-03

Fonoholizm, smombie, nomofobia: współczesne pojęcia charakteryzujące nałogowe korzystanie ze smartfona przez współczesną młodzież

Abstrakt

Smartfony oferują ogromny wachlarz możliwości, sprawiając, że ludzie aktywnie angażują się w budowanie relacji z innymi. Urządzenia te zmieniły sposób konsumowania różnorodnych treści, spędzania wolnego czasu, korzystania z Internetu, robienia zakupów, oglądania filmów. Dzięki smartfonom pojawiły się nowe sposoby komunikacji i budowania relacji. Miały służyć głównie ułatwieniu komunikacji, ale z czasem zaczęły kreować otaczającą rzeczywistość. Chociaż urządzenia te oferują ogromne możliwości wprowadzania innowacji, uczenia się i stymulowania kreatywności, istnieją dowody na negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego użytkowników.

Artykuł porusza problem problematycznego korzystania z telefonów komórkowych przez młodych ludzi. Wskazano na niebezpieczeństwo uzależnienia się od telefonu komórkowego oraz przedstawiono specyfikę fonoholizmu jako nowej formy uzależnienia behawioralnego. Najpierw zostały przedstawione objawy nadmiernego korzystania ze smartfonów wraz z psychologicznymi wymiarami i powodami, dla których ludzie ich tak często używają. Następnie przedstawione zostały zagadnienia związane z problematycznym korzystaniem z telefonów komórkowych, takie jak rozpowszechnienie, metody kwestionariuszowe i konsekwencje. Na koniec autor omawia czynniki ryzyka związane z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów.

Słowa kluczowe:

problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych, nadmierne korzystanie ze smartfonu, fonoholizm, smombie, nomofobia



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)