Data publikacji : 2024-12-31

Rewolucja technologiczna jako wyzwanie dla Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki w XXI wieku

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie, w jaki sposób rewolucja technologiczna stała się cechą definiującą współczesne społeczeństwo amerykańskie, która wpłynęła na życie religijne wiernych Kościoła katolickiego. Artykuł ma na celu ukazanie wyzwań stojących przed Kościołem w wypełnianiu swojej misji w społeczeństwie zanurzonym w rzeczywistości rewolucji technologicznej. Problem tego opracowania można streścić w następujących pytaniach: jaki wpływ ma rewolucja technologiczna na życie religijne wiernych w Stanach Zjednoczonych, jakie wyzwania stawia przed Kościołem katolickim w USA w XXI wieku i w jaki sposób Kościół ma spełniać swoją misję w społeczeństwie amerykańskim wobec wszechobecnej technologii?  Odpowiedź na te pytania można uzyskać poprzez analizę dokumentów Kościoła powszechnego, nauczania Kościoła w Stanach Zjednoczonych oraz przegląd publikacji amerykańskich teologów i socjologów. Po krótkim wprowadzeniu przeanalizowany zostanie kontekst historyczny rewolucji technologicznej. Następnie przeanalizowane zostanie wykorzystanie technologii w poprawie bytu ludzkiego, a także humanizacja i dehumanizacja jako owoc rozwoju technologicznego, a następnie zagrożenia wynikające z niewłaściwego wykorzystania technologii cyfrowej i jej wpływu na życie religijne wiernych. Ostatnim elementem struktury artykułu jest analiza propozycji działalności duszpasterskiej Kościoła w USA w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna.

Słowa kluczowe:

rewolucja technologiczna, Kościół katolicki, ludzka egzystencja, humanizacja, dehumanizacja, niewłaściwe wykorzystanie technologii cyfrowej



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)