Data publikacji : 2022-11-16

Kultura Tanzanii – katalizator czy inhibitor rozwoju społecznego? Krótkie porównanie przypadków dra J.K. Nyerere i dra J.P. Magufuli

Jacek Górka



Abstrakt

Bez wątpienia, kultura jest wyjątkowym sposobem, dzięki któremu każdy z ludzi utożsamia się z daną grupą ludzi i równolegle wyodrębnia się z innej. Oczywiste jest również, że kultura nie jest niezmienna w swojej formie, głównie dlatego, że może być traktowana jako wypadkowa wielu czynników uwarunkowanych np. czasem, miejscem itp. Stąd też dąży ona do zachowania odrębności, a to czyni ją nadrzędnym celem dla omawianej tu grupy ludzi. Z drugiej strony zapewnia pomocnicze wsparcie wyrażane przez wartości wspólne ludziom. Co więcej, kultura wyraża się poprzez unikalną formę komunikacji i jako taka może stać się niezastąpionym narzędziem w całym procesie nadawania i odbierania informacji. W niniejszym studium została podjęta próba przeanalizowania przedstawionego powyżej niejednoznacznego pojęcia kultury i tego, jak je rozwijali dwaj przywódcy Tanzanii –.J.K. Nyerere i J.P. Magufuli. Analizy miały na celu pokazanie, jak obaj politycy rozumieli, przeżywali i jak używali kultury w swoich zmaganiach o rozwój Tanzanii.

Słowa kluczowe:

kultura, rozwój, komunikacja, Tanzania, J.K. Nyerere, J.P. Magufuli



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)