Tłem badań jest zwołany przez papieża Franciszka Synod Biskupów na temat synodalności Kościoła. Papież wyraził życzenie, by Kościół w ogóle stał się synodalny oraz inkluzywny, to „”znaczy wsłuchujący się w głos całego ludu Bożego oraz angażujący wiernych do uczestnictwa w swojej misji. Stąd główny problem tego opracowania można wyrazić w pytaniu: jak poprowadzić proces synodalny zaplanowany na dwa lata, aby był on optymalny dla odnowy Kościoła powszechnego? Odpowiedź na to pytanie wymagała analizy nauczania papieża Franciszka z jednej strony oraz analizy aktualnego stanu Kościoła w kontekście teraźniejszych wyzwań. Połączenie tych dwóch przesłanek pozwoliło wysnuć kilka wniosków pastoralnych, z których najważniejsze to: włączenie ludzi świeckich w procesy decyzyjne w Kościele, dowartościowanie kobiet w Kościele oraz włączenie w życie Kościoła niektórych procedur demokratycznych dobrze funkcjonujących w świecie zachodnim od kilku stuleci.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)