W badaniach w obszarze lingwistyki tekstu podejmowany jest namysł nad zasadą ekonomiczności wypowiedzi. Jest to związane z dążeniem do optymalizacji komunikacji poprzez tworzenie takich środków językowych, w których zachowana zostanie semantyka przekazu przy jednoczesnej minimalizacji wysiłku odbioru treści. Wymieniona norma ma swoje znaczenie dla tekstów użytkowych, co sprawia, że w grupie tej mieści się także homilia. Ujęcie w niej zaproponowanej zasady ukazano w następujących krokach. W punkcie wyjścia poddana krytyce została homilia w obszarze teorii informacji. W ten sposób doprecyzowano rozumienie tego, czym jest komponent treści w analizowanym typie wypowiedzi. Umożliwiło to dalszą procesualność artykułu w kierunku rozwiązań praktycznych. Na tej ścieżce zaproponowano narzędzie w postaci tzw. kultury logicznej ujętej na przykładzie podejmowania w tekście tzw. kwestii zasadnych oraz uwiarygadniania przesłanek.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Teologiczne · ISSN 2353-7272 | eISSN 2543-5973 · DOI: 10.18290/rt
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)