Data publikacji : 2023-07-24

Wielokulturowa angielszczyzna Londynu a powstawanie nowych dialektów

Abstrakt

Peter Trudgill stawia tezę, że wiele procesów warunkujących powstawanie nowych dialektów może mieć charakter powszechny lub nawet uniwersalny. Multicultural London English (MLE, wielokulturowa angielszczyzna Londynu) to nowy dialekt, który pojawił się w odmiennej i bardziej złożonej sytuacji socjolingwistycznej niż te omawiane wcześniej w literaturze przedmiotu, a zatem stanowi on okazję do dalszych rozważań na temat stopnia, w jakim procesy dialektalne są powszechne lub uniwersalne. W niniejszym artykule stawiam tezę, że cechy dystynktywne MLE pojawiły się na skutek mieszania się dialektów, w tym tradycyjnej odmiany języka angielskiego używanej w Londynie (London English), kolonialnych i kreolskich odmian języka angielskiego oraz wielu innych międzyjęzykowych odmian angielszczyzny. Niektóre cechy dialektu MLE potwierdzają fakt oddziaływania procesów niwelacji form mniejszościowych, a być może także uproszczenia dialektu. Można również wskazać dowody na dryf językowy. Przede wszystkim ich pojawienie się potwierdza znaczenie akomodacji językowej w interpersonalnych interakcjach komunikacyjnych. W tej sprawie, jak i w wielu innych kwestiach socjolingwistycznych, Peter Trudgill miał rację! 

Słowa kluczowe:

powstawanie nowych dialektów, Multicultural London English, wielokulturowa angielszczyzna Londynu, niwelacja, dryf językowy, akomodacja, wariacja gramatyczna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)