Według koncepcji wybitnego pisarza, lekarza i znawcy psychoanalizy Gézy Csátha (1887-1919) psychika ludzka składa się z różnych kompleksów. Jeden z nich, kompleks pochodzenia czy rasy, możemy nazwać kompleksem narodowym. Oglądane z tej perspektywy powieści Józefa Mackiewicza charakteryzuje raczej obecny w nich kompleks wielonarodowy. W kanonie patriotycznym okupacja jest wielkim kolektywnym upokorzeniem. Problematyka okupacji w regionie wielonarodowym jest zagadnieniem skomplikowanym i tak np. dla mieszkańców Wilna okupacja stała się czymś zwyczajnym podczas dwóch kolejnych wojen światowych. Obecność obcego wojska, według Mackiewicza, nie prowadzi automatycznie do zniewolenia społeczeństwa, dopiero sowietyzacja okazuje się prawdziwą katastrofą.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)