Data publikacji : 2024-02-20

Konfederacja warszawska w trzech bezkrólewiach poprzedzających rządy kolejnych monarchów z dynastii Wazów w Rzeczypospolitej

Abstrakt

Przyjęty podczas bezkrólewia w 1573 r. akt konfederacji warszawskiej gwarantował swobodę wyznania wszystkim chrześcijanom (szlachcie i przynajmniej mieszczanom miast królewskich) w Rzeczypospolitej. Oznaczało to równą pozycję prawną katolików, prawosławnych oraz protestantów różnych wyznań, łącznie z odrzucającymi dogmat o Świętej Trójcy braćmi polskimi. Z tego powodu akt ten był od początku kontestowany przez biskupów katolickich w Rzeczypospolitej i zwalczany przez papiestwo. Akt konfederacji zawierał tylko ogólne sformułowania i dlatego, jak się okazało, nie stanowił skutecznej ochrony niekatolików przed skierowanymi przeciw nim tumultami, których nasilenie przypadło na ostatnie kilkanaście lat XVI wieku. Niekatolicy starali się zatem o uchwalenie ustaw, które precyzowałyby sposób karania sprawców takich ataków z powodów wyznaniowych, a także szczegółowo przedstawiały prawa różnowierców. Opór przeciwko takim konkretnym rozwiązaniom prawnym po stronie katolickiej okazał się duży. Dlatego niekatolicy, a zwłaszcza protestanci, mobilizowali się do walki sejmowej w okresie bezkrólewi, w czasie których – jak się wydawało – łatwiej było wprowadzić nowe rozwiązania prawne. Z tego powodu zasadne jest porównanie trzech kolejnych bezkrólewi (1586/87, 1632/33, 1648/49) w kontekście walki różnowierców o potwierdzenie konfederacji warszawskiej. Porównanie to wyraźnie pokazuje coraz słabszą realną pozycję niekatolików w Rzeczypospolitej, mimo formalnego potwierdzania aktu konfederacji, w pierwotnej, ogólnikowej wersji. W dwóch ostatnich bezkrólewiach jednocześnie uchwalano przy tym między innymi zakaz budowy nowych zborów w miastach królewskich, a także próbowano wykluczyć braci polskich spod ochrony, jaką zapewniała konfederacja. W przeciwieństwie do bezkrólewia z 1587 r., w czasie dwóch kolejnych bezkrólewi nie było już katolików, którzy podczas obrad sejmowych wspieraliby niekatolików w ich postulatach.

Słowa kluczowe:

konfederacja warszawska, tolerancja religijna, kontrreformacja, bezkrólewia, Wazowie



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)