Data publikacji : 2023-12-29

Związek pomiędzy gotowością komunikacyjną w języku angielskim w klasie wśród osób w późnej dorosłości, wewnętrzną motywacją, radością, środowiskiem klasowym i bliskością nauczyciela

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badania dotyczącego gotowości komunikacyjnej (GK) w języku angielskim seniorów oraz analiza jej związku z wewnętrzną motywacją (WM), środowiskiem klasowym (ŚK), bliskością nauczyciela (BN) oraz radością (R) płynącą z uczenia się języka obcego. Instrumentem była ankieta zawierająca informacje biograficzne, jak również pięć zaadoptowanych skal. Analiza dowiodła, iż seniorzy komunikują się chętniej w ćwiczeniach komunikacyjnych opartych na znaczeniu niż w zadaniach związanych z formą gramatyczną, co pokazuje ogromne znaczenie interakcji komunikacyjnej w klasie. ŚK oraz BN mają najsilniejszy związek, co sugeruje, że nauczyciel odgrywa znaczącą rolę w klasie językowej dedykowanej seniorom. Ponadto, umiarkowane korelacje między GK a R, GK a ŚK oraz GK a BN oznaczają, iż nauczyciel językowy powinien dążyć do wzmacniania więzi między starszymi studentami, jak również dbać o generowanie pozytywnych emocji, co w rezultacie pomaga zwiększyć poziom ich GK.

Słowa kluczowe:

seniorzy, gotowość komunikacyjna, język angielski



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)