Data publikacji : 2023-12-29

Pozaformalne uczenie się języków obcych – próba konceptualizacji w polskim kontekście edukacyjnym (na przykładzie studentów filologii francuskiej)

Abstrakt

Artykuł jest próbą konceptualizacji sytuacji pozaformalnego uczenia się języków obcych w opozycji do sytuacji uczenia się formalnego i nieformalnego. Jego celem jest wykazanie nieostrych granic powyższych kategorii, tak że nie sposób zdefiniować jednej z nich bez odwołania się do pozostałych. W pierwszej części pracy opieramy się na definicjach opracowanych przez Schugurensky’ego w zakresie edukacji obywatelskiej, przenosząc je na grunt glottodydaktyki, oraz na opracowaniach Socketta dla nieformalnego uczenia się języków obcych na studiach wyższych, ilustrując je przykładami z polskiego kontekstu edukacyjnego. W drugiej części wykazujemy trudności związane z zaklasyfikowaniem konkretnych sytuacji uczenia się języków obcych do poszczególnych kategorii na podstawie badania własnego przeprowadzonego wśród studentów filologii francuskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W konkluzji przedstawimy prototyp modelu sytuującego pozaformalne uczenie się języków obcych w kontinuum różnych sytuacji uczenia się.

Słowa kluczowe:

formalne – pozaformalne – nieformalne uczenie się języków obcych, polski kontekst edukacyjny, język francuski



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)