Data publikacji : 2023-03-27

Dobro prywatne a dobro wspólne w dawnej Rzeczypospolitej (XVI-XVII wiek)

Abstrakt

Niniejszy tekst jest próbą spojrzenia na Rzeczpospolitą z punktu widzenia jednostki i zastanowienia się, czy istotnie celem życia szlachcica-obywatela była aktywność publiczna? Czy uzasadnione jest identyfikowanie dbałości o własny dobrostan z prywatą? Czy za służbę na rzecz państwa oczekiwano nagrody? Czy rezygnacja z prywatnego dobrostanu w imię wspólnego dobra była świadoma i dobrowolna, a w jakim stopniu wymuszana przez restrykcje ze strony władzy lub groźbę ostracyzmu społecznego? Poszukując odpowiedzi na to pytania, wykorzystano zarówno typowe dla badań dyskursu politycznego źródła publicystyczne i traktaty teoretyczne, jak i teksty pisane w języku potocznym – testamenty oraz lauda sejmikowe, prezentujące poglądy jednostek i lokalnych społeczności szlacheckich. Ustalenia uzyskane tradycyjną metodą szukania egzemplifikacji starano się zweryfikować w oparciu o wyniki badań komputerowych języka politycznego.

Słowa kluczowe:

jednostka, wspólnota, prawa jednostki, samostanowienie, interes osobisty i wspólny, aktywność polityczna, decentralizacja, rządy sejmikowe



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)