Data publikacji : 2025-07-07

Concordia ordinum? Pliniusz Młodszy o warstwach społecznych w Rzymie na przełomie pierwszego i drugiego stulecia po Chr.

Abstrakt

W niniejszym artykule omówiono niektóre listy Pliniusza Młodszego, zwłaszcza z księgi VII, aby pokazać, w jaki sposób przedstawiał warstwy społeczne ówczesnego Rzymu. Pliniusz, jak można było się spodziewać, skupia się na rzymskiej elicie, zarówno senatorach, jak i ekwitach, ale od czasu do czasu wspomina również o wyzwoleńcach, niewolnikach i mieszkańcach prowincji. Z reguły ludzie pojawiający się w jego listach (zarówno adresaci tych listów, jak i osoby, o których mówi) podzielają jego światopogląd i wartości, w szczególności jego upodobanie do zajęć literackich (studia, otium), ale zarazem przekonanie o konieczności wypełniania powinności społecznych (officia). Kilka listów wspomina jednak o osobach, których społeczne i moralne standardy są sprzeczne z tymi, które reprezentuje Pliniusz i jego przyjaciele (Pallas w VII 29, poplecznicy Domicjana w VII 19, 27 i 33); w odniesieniu do nich nie może być mowy o żadnej concordia ordinum.

Słowa kluczowe:

Pliniusz Młodszy, epistolografia, senatorowie, ekwici, Cesarstwo Rzymskie



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)