Data publikacji : 2025-04-11

Archiwum Księży Chrystusowców w Kurytybie

Abstrakt

Artykuł prezentuje zasób słabo rozpoznanego w Polsce Archiwum Księży Chrystusowców w Kurytybie oraz prace wykonane w trakcie pobytu w Brazylii wiosną 2023 r. przez profesorów KUL – Tomasza Nowickiego oraz Piotra Rachwała. Omówiono wybitną rolę polskiego duchowieństwa w służeniu pomocą duszpasterską naszym rodakom w Brazylii. W tekście zwrócono także uwagę na szczególną rolę księży chrystusowców w zabezpieczeniu cennej dokumentacji po działalności instytucji, organizacji tworzonych przez polskich imigrantów w Brazylii, osób prywatnych, które przekazały swoje kolekcje do archiwum chrystusowców w Kurytybie. Materiały, które udało się zinwentaryzować i zdigitalizować w tytułowym archiwum, podzielono na 12 serii, a do najcenniejszych można zaliczyć fragmenty zespołów Konsulatu RP w Kurytybie, Parańskiej Spółki Kolonizacyjno-Handlowej, a także spuścizny i kolekcje z miejscowości Dom Feliciano oraz archiwum profesora Ruy Christovam Wachowicza i Kazimierza de Vautour Sienkiewicza. Ponadto są tam przechowywane archiwalia powstałe przed rokiem 1939, które księża chrystusowcy uratowali przed zatraceniem i zniszczeniem. Materiały te zostały wytworzone w toku działalności kilku organizacji i szkół polskich w Brazylii, a mianowicie Towarzystwa Związku Polskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Saõ Mateus, Towarzystwa Szkoły Średniej im. Mikołaja Kopernika w Mallet, Towarzystwa Wychowania Fizycznego „Junak” czy Stowarzyszenia Studentów „Sarmacja”. W kurytybskim archiwum znajduje się również dokumentacja innych polsko-brazylijskich organizacji, mających przedwojenną metrykę, lecz pochodząca już z okresu powojennego (np. materiały z działalności Sociedade União Juventus czy Towarzystwo Dobroczynności Kulturalnej Polaków w Brazylii). W artykule podkreślono również, że dalsze poszukiwania dokumentacji wytworzonej przez imigrantów polskich do Brazylii powinny objąć także inne archiwa i kolekcje, w tym takie, które są przechowywane poza samą Kurytybą.

Słowa kluczowe:

Polacy w Brazylii, migracja polska do Brazylii, Archiwum Księży Chrystusowców w Kurytybie, księża chrystusowcy, archiwa polonijne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)