Data publikacji : 2024-12-23

Rola leksyki kulturowej w dydaktyce języków obcych na przykładzie języka polskiego jako obcego

Abstrakt

W artykule zwracam uwagę na konteksty kulturowe mające istotne znaczenie w procesie werbalizacji. Skuteczna komunikacja zależy nie tylko od znajomości systemu językowego, lecz także od wiedzy na temat niepisanych reguł i zjawisk powstałych na gruncie kultury obcej i wyrażanych przede wszystkim za pomocą leksyki. Podkreślam, że kompetencję leksykalną i semantyczną w glottodydaktyce postrzega się głównie w aspekcie językoznawczym i metodycznym. Dość często pomija się w związku z tym kulturowe podłoże znaczenia wielu jednostek leksykalnych nauczanych w ramach zajęć języka polskiego jako obcego. Przedstawiam wybrane słowa i wyrażenia związane z życiem szkolnym i uniwersyteckim (po 16 przykładów), których pełne rozumienie wiąże się ze znajomością zasad i zwyczajów obowiązujących w szkołach i na uczelniach. Ten krąg tematyczny odgrywa ważną rolę dla uczniów i studentów cudzoziemskich, których mieszka w Polsce coraz więcej m.in. ze względu na napływ przychodźców ukraińskich po wybuchu wojny.

Słowa kluczowe:

glottodydaktyka polonistyczna, nauczanie języków obcych, nauczanie języka polskiego, lingwistyka kulturowa, język polski jako obcy w szkole



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)