Data publikacji : 2024-11-20

„…chciałem być, jak wszyscy, normalnym sowieckim idiotą”. Ilja Boksztejn – poeta nieposłuszny

Abstrakt

W artykule przedstawiona została sylwetka rosyjsko-izraelskiego poety-dysydenta Ilji Boksztejna, człowieka niepokornego, antykomunisty, przeciwnika sowieckiego totalitaryzmu, zwolennika prawosławnej duchowości i zachodnioeuropejskiej demokracji. Autorka artykułu zwraca uwagę na najważniejsze wydarzenia z życia poety – sowiecką młodość, spotkania z Jurijem Mamlejewem, antyreżimowe wystąpienia na moskiewskim „Majaku”, pobyt w łagrze, repatriację do Izraela – które ukształtowały go jako niezależnego człowieka i artystę. Boksztejn jest przykładem artysty pogranicza kulturowego i tożsamości hybrydowej. Reprezentuje jeden z modeli zachowań człowieka (Rosjanina, rosyjskiego Żyda, migranta) w sytuacji granicznej. Tłem dla naszych badań jest aktualna sytuacja polityczno-społeczna w Europie i na świecie – rosyjska agresja na Ukrainę, migracje, repatriacja do Izraela (alija „putinowska” i alija „wojenna”).

Słowa kluczowe:

Ilja Boksztejn, dysydent, sytuacja graniczna, hybrydowa tożsamość, samoświadomość, model zachowania, repatriacja z ZSRR/Rosji



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)