Data publikacji : 2024-12-31

XII- i XIII-wieczne starofrancuskie tłumaczenia Psałterza prozą. Próba przedstawienia zależności tekstowych

Abstrakt

Przedmiotem analizy w niniejszym artykule są XII- i XIII-wieczne tłumaczenia psalmów prozą na starofrancuski, włączając w to te przekłady, które można zaklasyfikować jako anglo-normandzkie. Tłumaczenia biblijne na starofrancuski, a już szczególnie przekłady psalmów, są i były przedmiotem licznych analiz. Z reguły tego rodzaju tłumaczenia klasyfikuje się chronologicznie lub też w grupach opartych na ich mise-en-page, zgodnie z ich statusem jako elementu całości Biblii lub niezależnego tekstu, bądź tradycji tłumaczeniowej, do której należą. Przy przyjęciu tego ostatniego podejścia, wyodrębnia się z reguły jasno grupę przekładów należących do tradycji oksfordzkiej, a pozostałe tłumaczenia wydają się należeć wyłącznie do ogólnie pojętej grupy tłumaczeń innych niż oksfordzkie. Zatem pomimo długoletnich badań nad tymi tekstami, zależności między nimi wydają się stosunkowo niejasne.

W niniejszym badaniu postaram się zgłębić relacje między tymi tekstami za pomocą analizy skupień, a więc przy pomocy narzędzia matematycznego, które pozwala na wyrażanie podobieństw i zależności zachodzących między tłumaczeniami w postaci wartości liczbowych. Uzyskane wyniki zaprezentowane będą na dendrogramach, które dobrze obrazują zależności pomiędzy tekstami. Jako że badanie musi być przeprowadzone na znormalizowanych tekstach, czynniki takie jak ortografia, wariacja w zakresie koniugacji lub deklinacji nie będą rzutowały na uzyskany w ten sposób obraz, a insularne lub kontynentalne pochodzenie poszczególnych przekładów nie będą go zaciemniały.

Słowa kluczowe:

anglo-normandzki, analiza skupień, podobieństwo cosinusowe, starofrancuski, psalm, tłumaczenie



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)