Data publikacji : 2024-12-31

Przesuwanie się granic językowych w procesie powstawania amazońskiego języka ogólnego

Abstrakt

Celem opracowania jest analiza zmian w historii języków kolonialnej Amazonii, wynikających z kontaktu miejscowej ludności z językiem europejskiego kolonizatora, tj. portugalskim. Kontakt między kolonizatorem a ludami tubylczymi o bardzo odmiennych tradycjach i zwyczajach kulturowych doprowadził do powstania w XVII wieku tzw. amazońskiego języka ogólnego (Língua Geral Amazónica), powszechnie używanego w Brazylii, który zaczął zanikać w XIX wieku, wypierany przez język portugalski. Autorzy poddają analizie różnorodne procesy zachodzące w interakcji między rdzenną ludnością a portugalskim kolonizatorem, które powodowały przesuwanie się granic językowych podczas kształtowania się języka ogólnego. W artykule jest omawiane zjawisko przesuwania się granic językowych na terenach misji jezuickich, w których język z pnia Tupi został narzucony rdzennej ludności Tapuia, mającej zupełnie inne pochodzenie.

Słowa kluczowe:

kontakt językowy, język ogólny, amazoński język ogólny, ludność Tupi, ludność Tapuia, misje jezuickie, polityka kolonialna, „tupinizacja” ludności Tapuia



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)