Data publikacji : 2023-08-31

Poziomy schematyczności w metaforycznych pseudonimach zwierzęcych: studium przypadku pseudonimu koczkodan w języku polskim

Abstrakt

Celem artykułu jest rozpoznanie współczesnego znaczenia pseudonimu koczkodan w języku polskim. Znaczenie uzyskuje się, badając metafory kryjące się pod pseudonimem, które są motywowane różnymi czynnikami kontekstowymi, m.in. płeć mówcy i rejestr dyskursu, w których fraza jest wyrażana. Do celów badania zastosowano roboczy model hybrydowy CMT-CMA, który wywodzi się zarówno z rozszerzonego spojrzenia na teorię metafor pojęciowych (ang. CMT), jak i z dyskursywnego i krytycznego spojrzenia na metaforę w ramach krytycznej analizy metafor (ang. CMA). Uzyskane w badaniu wyniki wskazują, że znaczenie pseudonimu koczkodan opiera się na sześciu metaforycznych strukturach dynamicznych zorganizowanych hierarchicznie, począwszy od najbardziej schematycznego schematu obrazowego, który pojawia się w momencie, gdy mówiący musi użyć pseudonimu, poprzez bardziej szczegółowe metafory z poziomu domen i ram, aż do osiągnięcia poziomu przestrzeni mentalnych. Poziom przestrzeni mentalnych ma ogromne znaczenie dla nowego znaczenia pseudonimu koczkodan, ponieważ integracja dwóch niekompatybilnych przestrzeni wejściowych (charakterystyki zwierzęcej i ludzkiej) łączy się w jedną przestrzeń. Skutkuje to wygenerowaniem nowego znaczenia koczkodana w języku polskim, odwołującego się nie tylko do ludzkiej brzydoty fizycznej, ale także do złych cech charakteru.

Słowa kluczowe:

zwierzę, metafora, przestrzenie mentalne, dyskurs, studium korpusowe, koczkodan



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)