Data publikacji : 2023-09-26

Zmiany w postrzeganiu kluczowych nazwisk i dzieł rosyjskiej literatury klasycznej w słowackim dyskursie edukacyjnym (przed i po 1989 roku)

Abstrakt

Wydarzenia o dużej skali, pociągające za sobą zmiany uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i społecznych, z reguły dynamizują także utrwaloną w danym okresie tożsamość znaków kulturowych. W historii Słowacji jednym z takich wydarzeń był zamach stanu w lutym 1948 r., który zakończył się ustanowieniem reżimu komunistycznego w byłej Czechosłowacji oraz tzw. aksamitna rewolucja z 1989 r., która obwieściła jego koniec. Istotę tych przemian przeanalizowałyśmy na podstawie podręczników do szkół średnich wydanych przed i po 1989 roku. W naszych badaniach opieramy się na teorii dyskursu zaprezentowanej w pracach przedstawicieli krytycznej szkoły dyskursu z Essex – Ernesto Laclau i Chantal Mouffe. Celem podjętych badań było: a) uchwycenie zasady przyporządkowania określonego elementu znaczącego, w naszym przypadku pisarza, do określonego punktu węzłowego; b) identyfikacja mowy, czy szerzej – strategie dyskursywne; c) uchwycenie przemian w zakresie interpretacji. Analizując wybrane fragmenty dyskursu, udokumentowałyśmy – w odniesieniu do dyskursu sprzed 1989 roku – reguły modelowania dyskursywnego, takie jak zasada formacji społeczno-ekonomicznych, „zakotwiczenie» pisarzy i ich dzieł w „walce klasowej», punkt centralny, teleologiczny charakter drogi twórczej pisarzy, skorelowany z zasadami uroczystego monumentalnego stylu oraz aktualizacja ideologemów komunistycznych. Najbardziej zauważalną przemianą w dyskursie od 1989 roku była deideologizacja ustalonych narracji obecnych w dyskursie edukacyjnym i swego rodzaju tabloidyzacja dyskursu literackiego. Ich głównym celem było przyciągnięcie uwagi odbiorcy.

Słowa kluczowe:

dyskurs edukacyjny, transformacja, literatura rosyjska, ideologie komunistyczne, przemiany demokratyczne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)