Data publikacji : 2024-12-23

Nauczanie wymowy angielskiej w mieszanych grupach polsko-ukraińskich na przykładzie bezdźwięcznej międzyzębowej głoski szczelinowej /θ/

Abstrakt

Artykuł dotyczy zjawiska zaobserwowanego w nauczaniu wymowy języka angielskiego w mieszanych grupach polsko-ukraińskich, zgodnie z którym angielska bezdźwięczna międzyzębowa głoska szczelinowa /θ/ jest przez polskich studentów zastępowana głównie przez wargowo-zębowe /f/ a przez studentów ukraińskich przez zębowe /s/, mimo że zarówno język polski, jak i ukraiński zawierają /f/ i /s/. W artykule przedstawiono wyniki badania percepcyjnego, w którym polscy i ukraińscy uczestnicy słuchali jednosylabowych, angielsko brzmiących wyrazów zawierających /f/, /θ/ lub /s/ i klasyfikowali usłyszane spółgłoski. Wyniki pokazują, że ukraińscy studenci częściej błędnie identyfikują /θ/ jako /s/ niż uczniowie z Polski, którzy zazwyczaj błędnie rozpoznają /θ/ jako /f/. Odmienne rodzaje błędów wymowy obserwowane wśród studentów z Polski i Ukrainy mają zatem najprawdopodobniej przyczyny percepcyjne. Autor twierdzi, że wyniki badania wskazują na potrzebę ponownego przemyślenia podejścia metodologicznego do nauczania wymowy języka angielskiego w mieszanych grupach polsko-ukraińskich w celu dostosowania metod, technik i materiałów do języka rodzimego studentów.

Słowa kluczowe:

percepcja języka obcego, nauczanie wymowy, angielskie międzyzębowe głoski szczelinowe, klasy polsko-ukraińskie



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)