Data publikacji : 2023-09-26

Dziedzictwo dyskursu okresu transformacji w polszczyźnie jako dokument doświadczeń i kształtowania się postaw społecznych

Abstrakt

W artykule uporządkowano i scharakteryzowano jednostki językowe stanowiące w polszczyźnie dziedzictwo dyskursów lat 1989-2004 (czyli wąsko rozumianego okresu transformacji systemowej w Polsce). Materiał ekscerpowany z opracowań lingwistycznych dowodzi, że w pamięci zbiorowej przechowały się głównie te wyrażenia, które w latach 90. formowały dyskursy: zmagań, walki politycznej oraz etyczny. Odnotowana w słownictwie ewolucja tych dyskursów przebiega w kierunku polaryzacji postaw i nastawień społecznych i wynikającego z niej niepokoju związanego z obserwowanym rozpadem wspólnoty. Drugim aspektem opisu jest konfrontacja danych lingwistycznych z danymi pochodzącymi z badań socjologów i krytyków sztuki i literatury. W tej perspektywie transformacja systemowa prezentuje się jako stosunkowo ważny, ale nie dominujący aspekt społecznego doświadczenia, wartości i kultury.

Słowa kluczowe:

leksyka potoczna, język polityki, wartości młodzieży, literatura i sztuka polska przełomu XX i XXI w., pamięć zbiorowa



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)