Data publikacji : 2024-11-20

Nowe warunki recepcji rosyjskiej literatury emigracyjnej a dekolonizacja dyskursu rusycystycznego w Polsce: na przykładzie badań nad twórczością Iwana Szmielowa

Abstrakt

Artykuł stawia sobie za cel rozmyślanie, jak warunki społeczno-polityczne wpływają na odbiór literatury rosyjskiej i czy dyskurs polskiej slawistyki rusycystycznej powinien być dzisiaj zmieniony. Wychodząc od utrwalonych w literaturoznawstwie polskim sposobów interpretacji literatury emigracji rosyjskiej pierwszej fali, autor zastanawia się nad polskimi wzorcami interpretacyjnymi dotyczącymi względnie dawnej literatury rosyjskiej oraz koniecznością zmian w owych wzorcach. Materiał do analiz pod tym kątem stanowi proza emigracyjna Iwana Szmielowa, która przesycona jest elementami ideologizacji historycznej Rosji oraz tęsknotą za ojczyzną. Autor ukazuje twórczość Szmielowa w kontekście rozważań nad treściami nacjonalistycznymi akcentowanymi obecnie w literaturze rosyjskiej i rozmyśla nad okolicznościami, w których omawiane utwory były napisane, a także w jakich są dziś czytane przez różnych odbiorców. Rozważania uwzględniające najnowsze propozycje z nurtu krytyki postkolonialnej prowadzą autora do konstatacji, że badania nad bolesnymi tematami w literaturze rosyjskiej powinny być kontynuowane, a stosowane metody powinny być nakierowane na czytanie uważne i odpowiedzialne.

Słowa kluczowe:

Szmielow, literatura emigracyjna, nacjonalizm, dekolonizacja



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)