Data publikacji : 2024-11-20

Miejsca pamięci, pamięć zbiorowa i zmieniające się tożsamości w powieści-kronice Kalendarz wieczności Wasyla Machna

Abstrakt

Literatura może być szczególnym locus identitas, łączącym tożsamość indywidualną i zbiorową, pamięć zbiorową i miejsca pamięci w literacką i artystyczną całość. Powieść-kronika Kalendarz wieczności ukraińskiego pisarza Wasyla Machna jest szczególnym objawieniem artystycznym, artystycznym studium locus identitas z perspektywy prawie czterech wieków kilku grup etnicznych (narodowych) w szczególnym miejscu, gdzie granice kilku państw i imperia łączyły się i rozdzielały. Na styku trzech różnych epok, kultur, polityki i historii, w szczególnym chronotopie, bohaterowie dzieła rozwijają swoją indywidualność, swoją socjalizację w wielojęzycznej i kulturowej przestrzeni. Powieść artystycznie odtwarza dynamikę wzajemnych wpływów i interakcji ludzkich egzystencji, które rodzą się, żyją i manifestują jako artystyczne modelowanie zarówno indywidualnych, jak i narodowych tożsamości międzykulturowych.

Słowa kluczowe:

powieść, tożsamość, płynne tożsamości, pamięć, pamięć historyczna, zapominanie, miejsca pamięci, antropologia literatury, locus, współczesna literatura ukraińska



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)