Data publikacji : 2024-10-04

Użycie toponimów w nazwach tkanin w języku francuskim w XVIII i XIX wieku

Abstrakt

W niniejszym artykule poddano analizie nazwy tkanin w języku francuskim w XVIII i XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tych zawierających toponimy. Badania wpisują się w ramy teoretyczne diachronicznych badań terminologii opracowanych w ostatnich latach we Włoszech (Zanola, 2014; Grimaldi, 2017; Zanola, 2021) w celu zbadania związku między ewolucją terminologii a rozwojem technicznym, naukowym i kulturowym.

Dokładniej mówiąc, próbka nazw tkanin wyodrębnionych ręcznie z korpusu dokumentów obejmujących rozważany okres jest analizowana pod kątem procesów słowotwórczych i z uwzględnieniem roli toponimów w identyfikacji odniesienia. Po zaproponowanej klasyfikacji następuje prezentacja mająca na celu określenie głównych powodów ich użycia, wskazując na rozwój technologiczny dziedziny i praktyki handlowe w tamtym czasie.

Analiza wykazała, że istnieje kilka powodów motywacji toponimów w nazwach tkanin. Niektóre toponimy odnoszą się do miejsca, w którym wyprodukowano pierwsze tkaniny, lub do miejsca, które później stało się centrum ich produkcji. W innych przypadkach użycie nazw miejsc nie ma nic wspólnego z geograficznym pochodzeniem tkanin: nazw miejsc używa się do określenia konkretnego procesu produkcyjnego lub, bardzo często, do celów marketingowych. Inną motywacją jest podobieństwo do innej tkaniny.

W terminologii tkanin w języku francuskim w XVIII i XIX wieku toponimy odgrywały fundamentalną rolę, od identyfikacji odniesienia po względy marketingowe, wykorzystując przede wszystkim wiedzę powszechną i prestiż wyrobów włókienniczych z określonych obszarów geograficznych.

Słowa kluczowe:

terminologia diachroniczna, zmienność terminologiczna, neologia, toponim, tkanina



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)