Opracowanie jest pierwszą w polskiej literaturze próbą wskazania na najważniejsze inicjatywy artystyczne (plastyczne i architektoniczne), które zostały zrealizowane w polskich środowiskach emigracyjnych (diasporach) w krajach europejskich i pozaeuropejskich, związanych z przypadającą w 1973 r. pięćsetną rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Rocznica kopernikańska sprzed pięćdziesięciu laty była dla polskich środowisk na obczyźnie okazją do zamanifestowania w krajach osiedlenia Polaków znaczenia wkładu polskiego uczonego w światowy dorobek naukowy. Inicjatywy związane z zebraniem środków, a następnie uroczystym odsłonięciem pomników (czy tablic) dedykowanych Kopernikowi (m.in. w USA, Brazylii, Argentynie czy Meksyku) były podejmowane przede wszystkim przez związki, stowarzyszenia i organizacje polonijne. Polonijne środowiska/ diaspory zainteresowały tematyką kopernikańską najważniejszych na emigracji polskich twórców, m.in. takich jak: Stefan Knapp (Wielka Brytania), Stanisław Szukalski (USA) czy Leon Piesowocki (Francja), których dzieła zostały uwzględnione w części ilustracyjnej. Opracowanie nie wyczerpuje tematu, albowiem do pełnej panoramy, opisu i analizy powstałych dzieł plastycznych związanych z tematyką Mikołaja Kopernika, jakie powstały z okazji 500-lecia urodzin astronoma na emigracji w 1973 r., potrzebne są szczegółowe badania archiwalne in situ, w zbiorach i archiwach polskich organizacji, związków i stowarzyszeń polonijnych, rozproszonych w wielu krajach na całym świecie.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)