Data publikacji : 2024-06-11

Wizerunki Mikołaja Kopernika w polskiej sztuce na emigracji — w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma

Abstrakt

Opracowanie jest pierwszą w polskiej literaturze próbą wskazania na najważniejsze inicjatywy artystyczne (plastyczne i architektoniczne), które zostały zrealizowane w polskich środowiskach emigracyjnych (diasporach) w krajach europejskich i pozaeuropejskich, związanych z przypadającą w 1973 r. pięćsetną rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Rocznica kopernikańska sprzed pięćdziesięciu laty była dla polskich środowisk na obczyźnie okazją do zamanifestowania w krajach osiedlenia Polaków znaczenia wkładu polskiego uczonego w światowy dorobek naukowy. Inicjatywy związane z zebraniem środków, a następnie uroczystym odsłonięciem pomników (czy tablic) dedykowanych Kopernikowi (m.in. w USA, Brazylii, Argentynie czy Meksyku) były podejmowane przede wszystkim przez związki, stowarzyszenia i organizacje polonijne. Polonijne środowiska/ diaspory zainteresowały tematyką kopernikańską najważniejszych na emigracji polskich twórców, m.in. takich jak: Stefan Knapp (Wielka Brytania), Stanisław Szukalski (USA) czy Leon Piesowocki (Francja), których dzieła zostały uwzględnione w części ilustracyjnej. Opracowanie nie wyczerpuje tematu, albowiem do pełnej panoramy, opisu i analizy powstałych dzieł plastycznych związanych z tematyką Mikołaja Kopernika, jakie powstały z okazji 500-lecia urodzin astronoma na emigracji w 1973 r., potrzebne są szczegółowe badania archiwalne in situ, w zbiorach i archiwach polskich organizacji, związków i stowarzyszeń polonijnych, rozproszonych w wielu krajach na całym świecie.

Słowa kluczowe:

Mikołaj Kopernik, sztuka polska na obczyźnie drugiej połowy XX wieku, sztuki piękne (grafika, rzeźba) i architektura, Nicolaus Copernicus, Polish art in exile in the second half of the 20th century, fine arts (graphics, sculpture) and architecture



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)