Celem artykułu jest prezentacja dotąd niepublikowanych badań na temat działalności Mariana Morelowskiego w procesie rewindykacji regaliów zagrabionych z terenów Rzeczypospolitej. Problem i proces restytucji mienia kulturalnego po traktacie ryskim doczekał się szeregu badań, nie ma jednak osobnego opracowania dotyczącego udziału i zasług na tym polu m.in. M. Morelowskiego. W niniejszym artykule opisano szczegółowo jego uczestnictwo w kwerendach w Berlinie jako delegata Mieszanej Komisji Specjalnej w Moskwie, dzięki którym miał pełną wiedzę o losach dzieł sztuki należących do polskiego dziedzictwa narodowego, a rozproszonych po grabieży Skarbca Koronnego na Wawelu. Wnikliwym badaniom poddano materiały dotyczące rewindykacynej aktywności Polonii po drugiej wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Stanisława Meyera, Antoniego Maryanowskiego i Edwarda Raczyńskiego.
Dzięki badaniom dokumentów należących do spuścizny po M. Morelowskim, zgromadzonych w Bibliotece im. Wróblewskich Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie, jak również archiwaliów będących w posiadaniu Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, nadto archiwaliów po A. Maryanowskim, zgromadzonych Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, oraz kontakty z wybranymi osobami udało się odnaleźć wiele nowych, nieznanych i niepublikowanych informacji na temat istoty problemu badawczego.
Z uwagi na ramy czasowe publikacji opracowanie celowo zawężono do 1926 r., kiedy M. Morelowski odbył badania w Berlinie, zakończył pracę w Moskwie i powrócił do Polski, by 1 lipca tego roku objąć stanowisko kustosza Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu i jedynie wzmiankowano późniejsze jego losy w latach 30. i po wojnie. Szerszej analizie poddano dalsze losy miecza po 1950 r.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)