Data publikacji : 2024-06-11

Budowniczowie międzywojennego Tomaszowa Lubelskiego: Andrzej Floryan, Kazimierz Prokulski oraz Bronisław Niewmierzycki

Abstrakt

W latach Drugiej Rzeczypospolitej w Tomaszowie Lubelskim znacznie zwiększyła się liczba budynków. I choć wzrostowi ilościowemu nie zawsze towarzyszyła odpowiednia jakość budownictwa, to miasto wzbogaciła się o kilka interesujących, a nawet wysokiej klasy obiektów. Dzięki nim słabo wcześniej zurbanizowana miejscowość nabrała charakteru miejskiego, właściwego dla swojej powiatowej rangi. Autorami wyróżniających się budowli byli architekci pochodzący spoza Tomaszowa Lubelskiego, ale także ci, którzy związali się z nim na dłużej i reprezentowali jego własne środowisko architektoniczno-budowlane. Byli to bohaterowie tego artykułu: Andrzej Floryan, Kazimierz Prokulski oraz Bronisław Niewmierzycki. Projektowane przez nich reprezentacyjne obiekty publiczne przyczyniły się do podniesienia prestiżu i modernizacji oblicza miasta. Za istotną należy uznać również rolę propagandową tych budowli, poprzez swoją narodową stylistykę podkreślały one bowiem związek z odbudowującą się Ojczyzną.

Słowa kluczowe:

Druga Rzeczpospolita, Tomaszów Lubelski, architektura, budownictwo, Andrzej Floryan, Kazimierz Prokulski, Bronisław Niewmierzycki



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)