Data publikacji : 2023-07-27

Derywacja polskich rzeczowników z prefiksem roz- posiadających odpowiadające im czasowniki stanu z nosicielem stanu w funkcji dopełnienia

Abstrakt

Niniejszy artykuł jest głosem w dyskusji dotyczącej istnienia i realizacji stosunkowo niedawno rozpoznanej kategorii wyrażeń językowych, tak zwanych stanów Kima (Kim). Artykuł prezentuje analizę psychologicznych nominalizacji w języku polskim, tworzonych za pomocą prefiksu roz-, które przejawiają cechy stanów Kima, a które mają morfologiczne i syntaktyczne cechy wspólne z imiesłowami biernymi. Twierdzimy, że nominalizacje te są oparte na właśnie takich imiesłowach, a nie na czasownikach z nosicielem stanu w funkcji dopełnienia lub z nosicielem stanu w funkcji podmiotu, lub też na rdzeniach wyrazowych, podczas gdy takie rozwiązania można znaleźć dla psychologicznych nominalizacji w literaturze przedmiotu. Język polski dostarcza obfitej argumentacji, że bazy imiesłowowe z prefiksem roz- reprezentują stany Kima, a co za tym idzie, oparte na nich nominalizacje dziedziczą te właściwości, potwierdzając słuszność Hipotezy Zachowania Aspektu (Aspect Preservation Hypothesis – Fábregas and Marín “State Nouns”; “The Role”). Według rezultatów naszych badań, derywacja nominalizacji psychologicznych z prefiksem roz- od baz innych, niż imiesłowy bierne, napotyka istotne problemy natury dystrybucyjnej, semantycznej i morfo-syntaktycznej.

Słowa kluczowe:

stany Kima, stany Davidsona, aspekt, nominalizacje psychologiczne, język polski



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)