Data publikacji : 2023-07-27

Znaczenie nominalizacji

Abstrakt

Nominalizacja jest procesem morfologicznym, tworzącym rzeczownik w oparciu o bazę, która może reprezentować różne kategorie gramatyczne. Ponieważ rzeczownik jest kategorią syntaktyczną, tylko na podstawie danych syntaktycznych, nie zaś na podstawie jego znaczenia, czy morfologicznego zachowania, można stwierdzić, czy słowo jest rzeczownikiem.

Jako podstawy modelu teoretycznego używam Paralelnej Architektury Jackendoffa (2002), jednak optuję za oddzielnym komponentem słowotwórczym. Podstawowa różnica pomiędzy regułami słowotwórczymi i regularnymi jednostkami leksykalnymi polega na tym, że te drugie biorą udział w tworzeniu reprezentacji zinterpretowanej performancji, natomiast te pierwsze tworzą nowe jednostki językowe, zmieniając przez to kompetencję językową. W konsekwencji wyrażenie w zinterpretowanej performancji wymaga identyfikacji referencji w kontekście komunikacyjnym, natomiast słowotwórstwo wymaga identyfikacji danego konceptu w zakresie wiedzy spikera, co pociąga za sobą koercję onomazjologiczną.

Można wyróżnić dwa typy nominalizacji, które to rozróżnienie ilustruję duńskimi przykładami. W jednym typie zmienia się znaczenie, np. jager ‘łowca’, słowo pochodzące od jagen ‘łowić, polować’. W drugim typie znaczenie pozostaje niezmienione, np. telling ‘liczenie’, od tellen ‘liczyć’. Nominalizacje drugiego rodzaju są transpozycjami. To rozróżnienie można przeprowadzić zarówno dla rzeczowników dewerbalnych, jak i odprzymiotnikowych.

Reguły zmieniające reprezentacje w PA mogą być przypisane do siedmiu klas, w zależności od tego, jakie struktury podlegają modyfikacji. Tylko te reguły, które zmieniają strukturę konceptualną należą do komponentu słowotwórczego. Takie podejście wyklucza z tego komponentu transpozycje. Wiele rzeczowników może być interpretowanych jako transpozycje, lub jako produkty słowotwórstwa. Przykładem może być vertaling ‘tłumaczenie’, która to forma może odnosić się do procesu i rezultatu tłumaczenia. Dowodzę, że istnieje reguła słowotwórcza, która owocuje tym drugim znaczeniem, tworzonym na bazie pierwszego. Pokazuję także, że ta reguła należy do typu, którego istnienie przewiduje typologia reguł modyfikujących reprezentacje w PA.

Słowa kluczowe:

transpozycja, słowotwórstwo, koercja onomazjologiczna, Paralelna Architektura, alternacja proces–rezultat



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)