Data publikacji : 2025-01-09

Filomaci w kręgu filhellenizmu

Abstrakt

W okresie działalności filomatów Wilno było jednym z najważniejszych ośrodków filhellenizmu w Polsce. W artykule rozważane są kwestie dotyczące roli filhellenizmu w środowisku filomatów. Czy idee filhellenizmu, które były tak silnie obecne w towarzyskich i kulturalnych kołach Wilna, wywarły jakikolwiek wpływ na światopogląd filomatów, ufundowany w głównej mierze na kulturze starożytnej Grecji? Jak w takiej sytuacji kształtowało się postrzeganie zaangażowania Byrona w sprawę grecką przez filomatów, a szczególnie przez Mickiewicza? Czy można dostrzec podobieństwa pomiędzy walką o niepodległość Polaków i Greków (widoczną szczególnie w tendencjach filhellenistycznych obecnych w Królestwie Polskim) także w Wilnie? Czy takie podobieństwa mogły w ogóle zaistnieć w latach dwudziestych XIX wieku? W artykule poruszono także kwestię różnego podejścia do tematyki filhellenistycznej u Mickiewicza i Słowackiego, a także wyraźnych odniesień do sonetu Mickiewicza „Do wizytujących” w notatkach z podróży Słowackiego (zwrot „w Grecyi rozboje”).

Słowa kluczowe:

Wilno, Uniwersytet Wileński, ks. Adam J. Czartoryski, Mickiewicz, Słowacki, Aleksander Chodźko, Byron, Powstanie Greckie



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)