Data publikacji : 2023-07-24

Eufemizowanie starzenia się w popularnonaukowych i naukowych publikacjach na temat przebiegu życia. Badanie rozpoznawcze

Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak

https://orcid.org/0000-0003-0350-8275

Abstrakt

Według ekspertki w dziedzinie badań nad procesem starzenia się, Margaret Morganroth Gullette (2004), społeczna ideologia starzenia się widzianego jako schyłek życia—wraz z towarzyszącym mu lękiem—dotyka ludzi na jego coraz wcześniejszych etapach. Językowym sposobem radzenia sobie z tym lękiem jest minimalizowanie negatywnego wpływu odnoszącej się do starości leksyki. Niniejszy artykuł docieka, w jaki sposób badacze zagadnienia przebiegu życia stosują eufemizmy w odniesieniu do tożsamości i innych kwestii związanych z wiekiem i starzeniem się. Dodatkowo w tle naszych dociekań stawiamy dwa pytania: (1) czy i w jaki sposób autorzy ci angażują się w budowanie odnośnych komentarzy metajęzykowych oraz (2) czy w sposób bezpośredni przyznają oni kluczową rolę językowi i dyskursowi. Wyniki badań wskazują na stosunkowo wyraźne powiązania pomiędzy świadomym używaniem form językowych na kształtowanie postaw społecznych oraz zachowań związanych ze starzeniem się. Poza osobistym wyborem eufemizmów, opisywani autorzy używali innych środków dyskursywnych w celu prowadzenia nieoceniająco dyskursu dotyczącego procesu starzenia się, a także po to, by komentować strategie dyskursywne obecne w sferze publicznej, postrzegane przez nich jako eufemistyczne. Podstawowym celem niniejszego artykułu jest eksploracja interdyscyplinarnych kontekstów metod, jakich analizowani naukowcy używają odnosząc się do procesów starzenia się.

Słowa kluczowe:

badania procesu starzenia się, proces starzenia się, eufemizm, dyskurs akademicki



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Humanistyczne · ISSN 0035-7707 | eISSN 2544-5200 | DOI: 10.18290/rh
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Wydział Nauk Humanistycznych


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)